Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

#1Kame 

TUTORIAL] Arme pe dialog EmptySam Mar 19, 2016 8:07 pm

Kame

Salut! Am decis sa fac un tutorial pentru a spawna arme, un sistem care v-a rula pe mcmd.
Pentru inceput adaugam sus in GM:
#define DIALOG_WEAPONS 1 // definim dialogul Acum ne ducem in josul script-ului si adaugam:
mcmd:weapons(playerid, params[])
{
ShowPlayerDialog(playerid, DIALOG_WEAPONS, DIALOG_STYLE_LIST, "Weapons", "AK47nM4nDeagle", "Select", "Close");
return 1;
}
Sa va explic pe rand fiecare ce face:
playerid -> Player-ul care tasteaza.
DIALOG_WEAPONS -> Dialog-ul care l-am definit mai sus.
DIALOG_STYLE_LIST -> Sunt 4 tipuri de dialog-uri, acesta este acela care apare totul in lista.
Weapons -> Titlul dialog-ului care o sa apara cand apare dialog-ul.
AK47, M4, Deagle -> Numele armelor (nu e neaparat sa punem numele exact a armei, aici o sa apara text-ul ales de noi in lista dialog-ului).
n -> aceasta functie ne parmite sa scriem pe randul urator.

Bun, acum dialog-ul si comanda este facuta, acum trebuie sa facem ca atunci cand selectam de exemplu "AK47" sa ne apara arma. Apasam tastele CTRL + F si cautam:
public OnDialogResponse Iar aici adaugam:
{
if(dialogid == DIALOG_WEAPONS)
{
if(response)
return 1;
switch(listitem)
{
case 0: GivePlayerWeapon(playerid, 30, 200);
case 1: GivePlayerWeapon(playerid, 31, 200);
case 2: GivePlayerWeapon(playerid, 24, 52);
}
}
return 1;
}
if(dialogid == DIALOG_WEAPONS) -> Dialog-ul pe care se face toata actiunea.
if(response) -> La dialog sunt 2 butoane, in cazul nostru "Select" si "Close". Aceasta functie face ca if(response) sa fie primul buton, adica "Select".
switch(listitem) -> Lista dialogului.
case 0: GivePlayerWeapon(playerid, 30, 200); -> asta este prima functie din dialog, cum am pus noi mai sus "AK47nM4nDeagle". AK este prima si se pune case 0, M4 fiind a 2-a optiune se pune case 1, si tot asa.

https://c4strike.forumattivo.it

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum