Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

#1Kame

Fiorentina-Tottenham 1-1  EmptyVin Mar 25, 2016 2:15 pm

Kame

Fiorentina a reușit doar o remiză pe teren propriu, cu Tottenham, deși a dominat meciul la aproape toate capitolele.

Spurs a reușit să plece cu un punct din deplasarea dificilă de pe Artemio Franchi, din manșa tur a 16-imilor de finală ale Europa League și are prima șansă la calificare.

Tottenham a deschis scorul în minutul 37, din penalty, prin Chadli și, deși Fiorentina a avut mai multe ocazii de gol, ratate de Blaszczykowski (13), Mauro Zarate (17, 32 și 45) și Bernardeschi (45), acesta a fost și scorul cu care s-a intrat la cabine. Englezii au mai amenințat o singură dată în prima repriză poarta lui Tătărușanu, integralist, prin Eriksen (26), dar românul a fost la post.

Formația ”viola” a ieșit mai montată de la cabine, având prima ocazie a părții secunde, prin Zarate (50). Tătărușanu a intervenit din nou decisiv la șutul lui Nacer Chadli (54), înainte ca Federico Bernardeschi să aducă egalarea pentru italieni, în minutul 57, cu un șut imparabil, la vinclu, de la 25 de metri!

Tot el putea aduce golul doi al Fiorentinei, dar a trimis pe lângă, în minutul 64, la fel cum a făcut și Marcos Alonso, două minute mai târziu, respectiv Vecino, cu 15 minute înainte de final. De cealaltă parte, Tătărușanu s-a mai opus o dată golului doi al englezilor, la șutul lui Harry Kane (76). Zarate (89, 90), Gonzalo Rodriguez (90) și Badelj (90+1) au asaltat porta lui Tottenham pe final, dar scorul a rămas neschimbat.

Returul de la Londra se va disputa joi, 25 februarie, de la ora 22:05, iar Tottenham are prima șansă la calificare.

ECHIPELE
Fiorentina: Tătăruşanu - Tomovic, Rodriguez, Astori, M. Alonso - T. Costa (Vecino 67), Valero - Blaszczykovski (Kalinic 62), Ilicic (Badelj 61), Bernardeschi - Zarate
Antrenor: Paulo Sousa

Tottenham: Vorm - Trippier, Alderweiderld, Wimmer, Davies - Mason, Eriksen - Chadli (E. Dier 79), Alli, T. Carroll (Dembele '46) - Son (H. Kane 68)
Antrenor: Mauricio Pochettino